Nieuwaga na stacjach – tankowanie niewłaściwego paliwa 2017r.

Wystarczy chwila nieuwagi

Trzeba niewiele, żeby do zbiornika samochodu omyłkowo nalać niewłaściwe paliwo. Czym grozi taka pomyłka? Wiesz jak należy się zachować, kiedy już do niej dojdzie, i co robić, żeby potencjalne szkody były jak najmniejsze?

Życie w ciągłym pędzie, częste przesiadki do różnych modeli samochodów, kilka różnych gatunków paliwa w jednym dystrybutorze, reklamy bardziej widoczne od nazw paliw – powodów pomyłek podczas tankowania nie brakuje.
W Polsce nie są prowadzone statystyki, które mogą poinformować nas jak często zdarzają się takie sytuacje. Z przeprowadzonych badań na stacjach paliw i mechaników w warsztatach możemy się dowiedzieć, że nie są to jednostkowe przypadki.

Eksperyment z wlewaniem oleju napędowego do silnika benzynowego

Skutki omyłki

Silnik benzynowy zatankowany olejem napędowym zwykle już po chwili gaśnie.
Do takiej sytuacji dochodzi rzadko, bo w większości modeli końcówka dystrybutora oleju napędowego nie mieści się we wlewie benzyny.
Jednak i z tym można sobie poradzić, bo uparty kierowca na siłę może pokonać zabezpieczenie. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest nalewanie paliwa z karnistra. Niedoświadczony kierowca może nie rozpoznać substancji znajdującej się w środku i wlać do baku olej napędowy bez żadnych przeszkód. W takiej sytuacji stężenie oleju napędowego w zbiorniku będzie jednak niewielkie. Gdy domieszka ON do benzyny będzie znaczna, silnik po prostu niemal natychmiast zgaśnie lub nie uda się go nawet uruchomić.
Przy niewielkim stężeniu ON – straci moc, będzie przerywał, zacznie zużywać więcej paliwa.

Co się może zepsuć w dieslu zatankowanym benzyną?

Dlaczego benzyna aż tak bardzo szkodzi silnikom wysokoprężnym? Z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, ma ona znacznie gorsze właściwości smarne. Tymczasem w dieslach olejem napędowym smarowane są bardzo ciasno spasowane elementy układu zasilania, czyli pompa wysokiego ciśnienia i wtryskiwacze.

Elementy te po prostu się zacierają i z reguły jest tak, że pomyłka kończy się uszkodzeniem zarówno pompy, jak i wtryskiwaczy. Wióry z zacierającej się pompy zatykają cienkie otwory, przez które wtryskiwane jest paliwo.

Warto sobie uświadomić, że w nowoczesnych dieslach otworki w końcówkach wtryskiwaczy mają średnicę często zaledwie 0,15 mm, a luz igły rozpylacza we wtryskiwaczu to 0,002 mm – brak smarowania czy choćby najdrobniejsze opiłki metalu natychmiast niszczą aparaturę wtryskową. W nowych autach wymiana wtrysku wraz z oczyszczeniem układu może kosztować nawet 20 000 zł.

Drugą przyczyną zabójczego wpływu benzyny na diesla jest to, w jaki sposób spala się ona w cylindrach takiego silnika. Mieszanka benzyny z powietrzem zapala się znacznie łatwiej od mieszanki oleju napędowego i powietrza, zatem do zapłonu dochodzi wcześniej, jeszcze zanim tłok znajdzie się w odpowiedniej pozycji. Silnik zaczyna szarpać i dygotać – jeśli ktoś spróbuje o własnych siłach dojechać do warsztatu, zaryzykuje to, że ucierpi układ korbowo-tłokowy, co również będzie wysoce kosztowną naprawą.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Jeżeli już omyłkowo nalałes oleju napędowego do silnika benzynowego powinieneś jak najszybciej zgasić silnik. Nie próbuj nim jechać dalej, jezeli silnik daje jakiekolwiek objawy nieprawidłowego działania. W ten sposób możesz w krótkim czasie zniszczyć sondy lambda i katalizator, których wymiana jest bardzo kosztowna.

– Jeżeli to możliwe to Poproś o pomoc obsługę stacji – stacja może być zaopatrzona w specjalny sprzęt służący do odpompowywania nieprawidłowego paliwa. Jest to najprostrze i najtańsze rozwiązanie.
– Przy niewielkiej domieszce benzyny do oleju napędowego (kilka litrów na bak) w przypadku diesla starszej generacji można ewentualnie zaryzykować zatankowanie auta do pełna właściwym paliwem, a następnie dotankowywanie co kilkadziesiąt km kolejnych dawek olej napędowy, tak żeby domieszka benzyny stawała się coraz mniejsza.
– Jeżeli pozostałe rozwiązania zawiodą, postaraj się dostarczyć samochód do warsztatu na lawecie. Przypilnuj, żeby mechanik nie spróbował go uruchomić.

Chcesz mieć pewność przy tankowaniu?

Kup paliwo hurtowo!

Oferta paliw

-->